Zvala vás na ně babička nebo jste si pro ně chodili do pekárny. Je to v podstatě jedno, každý v paměti vyloví vzpomínku na buchtu. Takovou tu echt buchtu, ideálně ještě teplou a plněnou… no, čím chcete! U nás vítězí povidla nebo mák.
Co mít ve spíži
• 18 g droždí
• 80 g krupicového cukru
• 250 g mléka
• 1 žloutek
• 500 g hladké mouky
• špetka soli
• kůra z jednoho citronu
• 70 g másla + trochu na potření
Náplň
Povidla
Nebo zkuste tuhle makovou
Harmonogram
30 min kvásek + příprava těsta
1 hod kynutí
10 min motání
20 min dokynutí
25-30 min pečení
Buchty tedy můžete mít přibližně za 2,5 hod.
Postup
Z lednice vyndejte máslo a nakrájejte ho na malé kostky. Připravte si kvásek - rozdrobte droždí s 30 g cukru a míchejte, dokud z toho není kašička. Přilijte půlku vlažného mléka a počkejte minimálně 15 min, až se aktivují kvasinky.
Mezitím si do mísy od robota prosijte mouku a přidejte ostatní suroviny kromě másla. Přimíchejte kvásek a nechte pracovat robota, případně svoje paže, dokud těsto nepůsobí celistvě. Nakonec přidejte máslo a zapracujte. Práce robota by měla být celkem někde okolo 10 min. Po propracování těsto nechte v míse přikryté kynout cca hodinu (záleží na teplotě, v zimě je to často déle), mělo by zdvojnásobit svůj objem.
Po vykynutí si těsto rozdělte na jednotlivé ranečky, my jich z daného množství děláme 24. Roztáhněte na placku a doprostřed každého kousku dejte vrchovatou lžičku (vychlazené) náplně a zamotejte. Pak už jen vyskládejte do vymazaného pekáčku, zapněte troubu na 180° horkovzduch a po cca půl hodince odpočinku v pekáčku je tam šoupněte. Na troubě zapněte na prvních 10 min páru, pokud máte možnost, pokud ne, dejte dospod trouby pekáček s půl hrnkem vody. Pečte cca 25 - 30 min, podle barvy.
Ihned po vytažení je ještě potřete rozpuštěným máslem a před podáváním poprašte moučkovým cukrem.
Poznámky
Na povrchu kvásku by se měly udělat bublinky, a to nejdéle po 15 min. Pokud se tak nestane, droždí nefunguje a vylovte jiné.
Čerstvé droždí můžete vyměnit za sušené. Na gramáž to vychází na cca 6 g sušeného.
Máslo můžete nahradit i jiným tukem, třeba sádlem.
Osobně si těsto z robotu vyndám po propojení všech surovin a finálně propracuji v ruce, mám za to, že je fajn vnímat jeho konzistenci a doslova si ho osahat, zjistit, jak se chová vzhledem k výsledným buchtám.
Počet buchet závisí na vás a vašich pekařských proprietách. Jen pamatujte, že buchta se v pekáčku zvětší ještě téměř dvakrát, proto když je naskládáte těsně na sebe, vyroste takto do výšky, zatímco když jim necháte prostor okolo, porostou i do šířky.
Náplň je nutné mít studenou, doporučuji si ji dát den předem do lednice. Jakmile je tekoucí, špatně se motá a musíte ji do buchet dávat o dost míň (a suché buchty nechceme!).