Dostal se vám do ruky sušený Echt kvas a vymýšlíte, co s ním? Mrkněte na náš návod, jak ho probudit a co s ním po probuzení dělat.
Co budete potřebovat:
(Zavařovací) sklenici, co nejrovnější
Kuchyňskou váhu
Celozrnnou žitnou mouku
Harmonogram
1. den večer
Smíchejte 20 g sušeného Echt kvasu + 30 g mouky + 50 g vody a přiklopte víčkem (neutahujte).
2. den večer
Směs z předchozího dne nakrmte 50 g mouky + 50 g vody.
3. den ráno
Kvas už by měl naběhnout, takže na vrcholu odebrat lžíci do nové sklenice, nakrmit 30 g mouky + 30 g vody.
Pokud kvas ještě nevyrostl, odeberte lžíci do nové sklenice a nakrmte 50 + 50 (a opakujte po 24 hod znovu a znovu, dokud se nezvětšuje, typické jsou i bublinky po stěně sklenice).
3. den večer
Pokud už je kvas na vrcholu, odeberte lžičku a krmte 20 g mouky + 20 g vody. Pokud ještě potřebuje čas, nechte ho do rána.
Poznámky - důležité!
Od chvíle, kdy vám kvas začne zvětšovat svůj objem 2x a více, je už probuzený a můžete s ním normálně pracovat. Od probuzení bude trvat cca týden, než na něj bude 100% spoleh.
Aby vám probuzení šlo podle plánu, je vhodné vašemu novému kamarádovi zajistit vhodné podmínky. To se týká hlavně tepla. Nejlépe se vám kvas podaří probudit v létě. V zimě máme v domovech chladněji, na start kvasu proto doporučujeme zapnout světýlko v troubě a zavřít ho tam. Můžete ho také podpořit mírně vlažnou vodou.
Frekvence krmení závisí především na ročním období. V létě potřebuje kvas krmit zpravidla 3x denně, v zimě mu většinou stačí dát najíst 2x. Pro tipy na letní krmení mrkněte na náš instagram.
Při běžném krmení z kvasu odebíráme jen malou lžičku a tu krmíme.
Pokud pečete třeba jen 1x týdně, můžete kvas skladovat v lednici. Ten pak stačí krmit cca 1x týdně, před pečením ale doporučujeme takový kvas nakrmit alespoň 2x než jde do rozkvasu. Do lednice musí jít kvas vždy nakrmený.
Kvas je na vrcholu ve chvíli, kdy už nemá vypouklou čepičku, ale pomalu se zarovnává. Taky do poznáte podle toho, že když se skleničkou ťuknete o linku, kvas se začne propadat -> je čas ho nakrmit nebo založit rozkvas.
Kvas je ideální krmit "živější" mouku, tzn. netahejte ze zadu z poličky mouku, která vám tam leží už roky a nesahali bychom ani do regálu zdravé výživy na maloměstě, kde už si taky nějaký ten pátek poležela.