Chtěli byste péct chleba, ale nevíte, za jaký konec to vzít? Tak mám pro vás pár základních informací, u kterých byste mohli tápat. Vracím se do svých začátků, kdy jsem o chlebu nevěděla vůbec nic a chtěla ho mít hlavně rychle upečený. Chyba lávky, děvče. Na ten fakt echt chleba, na ten se musí počkat. Ale nebojte, časem už vám to ani nepřijde, na rozvrh si vcelku pohodově zvyknete. Osobně teď spíš cením právě to, že u přípravy chleba je hodinka sem či tam nepatrný časový údaj. :)
First things first - kvas
Alfa a omega všeho. Fakt. Pokud nebudete mít kvalitní kvas, chleba nevyjde, jak byste si představovali.
Začneme tím, kde ho sehnat. Záměrně píšu sehnat, kvas si můžete i vykrmit sami, ale radím vám - pokud vážně začínáte a je to vaše první zkušenost s chlebem, raději si ho někde uloupněte. Ideálně v pekárně v okolí, někde ho přímo prodávají, třeba na kyselo. Dá se sehnat i na kváskové mapě, případně pokud jste z okolí Liberce, dejte vědět, ráda se podělím. :)
Až si kvas přinesete domů, je nutné se o něj starat. Mějte na to připravenou celozrnnou mouku (ideálně ne nějaké poslední balení, co měli ve zdravé výživě) a malou skleničku, kde ho budete vést. Vést znamená 2x denně krmit a krmit znamená, že ve skleničce necháte jen nepatrné množství, přidáte 20 g mouky a 20 g vody a společně zamícháte. Podrobněji o tom píšu tady. Pár dní si ho takhle hýčkejte, pak si můžete přečíst recept a pustit se do toho. Doporučuju si ho přečíst fakt celý podrobně, ať vás nic nezaskočí.
Harmonogram
Věc, která hodně lidí překvapí. Chleba trvá tři dny - cože, fakt? Ano, i ne. Proces jde zkrátit, ale s tím doporučuju si začít hrát až později. Pojďme tedy nespěchat a v klidu si to vysvětlit. Pokud se rozhodnete pro pečení chleba, tak je pravda, že to může zabrat až tři dny, ale během těch tří dnů se chlebu vždycky věnujete jen pár minut. Je to jen o tom si zvyknout na ten harmonogram. Mrkněte na tyhle moje rozvrhy:
Den 1
večer před spaní připravím rozkvas (cca 1 min)
Den 2
ráno během snídaně smíchám mouku a vodu, po snídani přidám kvas a po sprše pak i sůl a nechám robota vypracovat těsto (celkem cca 3 min práce)
během dopoledne těsto přeložím, když jdu kolem (celkem cca 3 min)
u odpolední kávy těsto předtvaruju a pak stočím do ošatek (celkem asi 5 min) a šoupnu do lednice
Den 3
kdykoliv se mi to hodí, upeču
NEBO
Den 1
před odchodem do práce připravím rozkvas
po příchodu z práce smíchám mouku, vodu a rovnou i rozkvas, po 30 min přidám i sůl a nechám robota vypracovat těsto, které pak šoupnu do tepla (trouba se světýlkem)
během odpoledne překládám, před spaním stočím do ošatek a dám do lednice
Den 2
kdykoliv se mi to hodí, upeču
Co potřebujete mít doma
Kvas - už jsme si řekli.
Mouky - celozrnnou žitnou, chlebovou žitnou, pšeničnou hladkou klasickou a rýžovou (či jinou bezlepkovou) na vysypání ošatek
Robota - to je takové nice to have, ale dá se to zvládnout i bez něj. Jen pak doporučuju nevynechat autolýzu a častěji překládat.
Mísa na kynutí - opět nice to have, ale je to o mnoho pohodlnější. Používám zapékací misku z IKEA, objem 3.1 l s víkem. Skvěle se v tom překládá těsto.
Stěrka na těsto - VELMI doporučuju, bude se vám mnohem lépe pracovat s těstem. Vyzkoušela jsem jich hodně a nejvíc se mi osvědčila zase IKEA.
Ošatky - na první pokusy poslouží i třeba cedník vystlaný utěrkou a vysypaný moukou. Volte spíš užší, co chleba jakoby podrží sevřený u sebe.
Žiletku - na naříznutí chlebů. Ale poslouží i hodně ostrý nůž.
Tál - nebo těžká pánev, co může do trouby. Jde o to, mít co nejvíc rozpálený podklad, aby od něj chleba hezky odskočil. Z plechu se to povede zřídkakdy.
Troubu - :) co umí nejméně 230°, ideálně pak spíš 250°, chléb pečte na program horní/dolní
Tak a to je snad vše, co potřebujete, abyste se pustili do svého prvního domácího chleba. Nebojte se toho. Jakmile vás to chytne, už nepustí a sekci pečiva budete v supermarketu obcházet obloukem. :)